התקנת מערכת סולארית

השמש החזקה שמעלינו מביאה אתה לא מעט דברים טובים ותודות לאנרגיה הרבה מאד שלה יכולה לשמש כאמצעי לחיסכון ולהתייעלות הן בבתים פרטיים והן בבתי עסק שונים. יותר ויותר ישראלים, וזאת, תודות לימים השמשיים הרבים שבמדינתנו, מתקינים מערכות סולאריות על גג ביתם או מבנה בית העסק שלהם, כדי לנצל את קרני השמש החזקות לטובת ייצור חשמל. התקנת מערכת סולארית על הגג היא עסק למומחים, וזו גם הסיבה מדוע היא נעשית על ידי חברות המתמחות בתחום זה ולא אחרות. התקנה שכזו מצריכה מיקום מתאים כדי לקלוט את השמש, שימוש בלוחות סולאריים איכותיים וכמובן גם התקנה מקצועית ונכונה.

 

מהי מערכת סולארית?

כאשר מדברים על מערכת סולארית מתכוונים למערכת מיוחדת, המותקנת ישירות על גג המבנה וכוללת לוחות סולאריים מיוחדים. לוחות אלה קולטים את קרינת השמש וממירים אותה, באמצעות ממיר ייעודי, לחשמל. הלוחות, המכונים גם פאנלים סולאריים, הם החלק החשוב והמרכזי במערכת כולה והם כוללים תאים פוטו-וולטאים, ההופכים את קרני השמש שקלטו הלוחות, לחשמל. אותם לוחות, בהיותם חשופים לתנאי מזג אוויר לא פשוטים, לרבות שמש חזקה, גשמים וגם רוחות לעיתים, מיוצרים בקפידה ונחשבים לעמידים במיוחד. לצדם, כחלק מהמערכת כולה, ישנם רכיבים נוספים, הנדרשים גם הם לצורך הפקת החשמל וניצולו כהלכה. למשל, ממירי מתח סולאריים, הממרים את זרם ה-DC, המתקבל מתאי הפוטו-וולטאים לזרם חילופין בשם AC וכן מונה חשמל, המודד את כמות החשמל שייצרה המערכת.

 

מהם שלבי התקנת מערכת סולארית?

התקנת מערכת סולארית היא משימה מאתגרת מאד, המצריכה כאמור פנייה אל המומחים. בדרך כלל משך ההתקנה נע בין יומיים לשלושה והיא מתחילה כבר בשעות הבוקר המוקדמות. כדאי לקחת בחשבון שהזמן עשוי להיות ארוך יותר או קצר יותר והוא תלוי, בסופו של דבר, בסביבת המגורים עצמה ומידת מורכבות הפרויקט, כמו גם תנאי השטח. ההתקנה כוללת את השלבים הבאים:

  1. שלב מקדים – חלוקה לצוותים – אל המקום מגיעים שני צוותים: הצוות הראשון אחראי על התקנת ארון החשמל והממיר, ואילו הצוות השני, צוות הקונסטרוקציה, אחראי על התקנת התשתית, שעליה יונחו הלוחות הסולאריים (הפאנלים עצמם).
  2. בשלב זה מניחים את הכבילה הראשית, היוצאת מהמערכת הסולארית אל מיקומו של הממיר.
  3. בשלב זה פורסים את הפנאלים ומניחים אותם בנקודות הייעודיות, בהתאם לתכנון שבוצע מראש. לעיתים יועלו הפאנלים הסולאריים אל הגג באופן ידני, ולעיתים יהיה צורך במנוף (כל זאת, בהתאם לסוג הגג הקיים ומאפייניו).
  4. בשלב זה בונים את תעלות החשמל הנדרשות לטובת העניין, תוך הקפדה על אסתטיקה רבה, בטיחות עבודה וגם ניקיון בשטח.
  5. זהו אחד השלבים הקריטיים – בשלב זה מחברת את המערכת הסולארית אל הממיר ודואגים לחיווט ארון החשמל. הצוות, הפועל במקום, בודק בשלב זה את חיבור המערכת וכן את תקינותם של הפאנלים הסולאריים. בשלב זה יש צורך בבודק חשמל מוסמך כדי לבחון את פעילותם של הממיר ושל ארון החשמל ולאשר זאת.

 

אילו הכנות מיוחדות נדרשות לפי שמתחילים בהתקנת המערכת?

התקנת מערכות סולאריות מצריכה כמה שלבים מקדימים ראשוניים, המבטיחים את הצלחתה, כמו גם את תפקודה של המערכת כולה למשך זמן רב. ראשית, יש לבצע מדידות ראשוניות של אותו גג, תוך התייחסות למידות הגג, לכיוון הגג ולגורמים שונים העשויים ליצור בו הצללה (למשל, עמודים, צמחייה או בניינים שיכולים להסתיר את השמש). לאחר שנותחו כל הממצאים, מגיע שלב התכנון, הכולל התייחסות לרכיבי המערכת (סוגי הממרים הנדרשים, סוג וגם גודל הפאנלים הסולאריים, אופן ההתקנה הנדרש ועוד).

בשלב הבא, לאחר ביצוע התכנון, מוגשת בקשה להתקנת המערכת אל וועדת תכנון ובניה של אותה רשות מקומית, שבה נמצא הבית. כאשר מדובר במערכת בגודל של עד 50kw אין צורך בקבלת היתר בניה. עם קבלתו של ההיתר המיוחל (שרלוונטי, כאמור, למערכות גדולות יותר) או מיד לאחר תכנון המערכת כולה (כשזו מערכת קטנה) נעשה תיאום מול חברת החשמל. יש לפנות לחברת החשמל לצורך בדיקת המסמכים הקיימים ולתאם עם טכנאי מטעמה לצורך בדיקתה בשטח.

 

אילו פרמטרים יש לקחת בחשבון כשבוחנים אפשרות של התקנת גג סולארי?

התקנת גג סולארי היא אופציה ריאלית עבורכם? אם כן, לאחר שלמדתם איך מתקינים וגם מדוע כדאי לבחור באפשרות של התקנת מערכת סולארית ביתית, הנה כמה פרמטרים שחשוב לקחת בחשבון לפני שיוצאים לדרך, ולו כדי להבטיח יעילות, בטיחות והתאמה לכל הצרכים:

  1. מיקומו של הגג – אחד הפרמטרים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון כששוקלים אפשרות של התקנת מערכת סולארית הוא עניין המיקום. בעוד שישנם מקומות בארץ, הנהנים מקרינת שמש גבוהה וחזקה, אחרים נהנים מפחות. ולכן כדי לדעת מהי רמת הכדאיות, חשוב לבחון את המיקום ואת יכולתה של המערכת הסלוארית להפיק חשמל.
  2. סוג הגג – גם כאן מדובר בפרמטר חשוב מאד במסגרת השיקולים. כאשר זהו גג בטון שטוח, וכדי למקסם את תפוקת האנרגיה, יש למקם את הלוחות הסולאריים לכיוון דרום ובזווית מיוחדת. כאשר מדובר בגג רעפים, לעומת זאת, נלקח בחשבון הכיוון שאליו פונה הגג כדי לבחור את מיקומה של המערכת.
  3. הגודל שלו – השטח הקיים משפיע גם הוא על הליך ההתקנה. על גג גדול אפשר להתקין כמות רבה של לוחות סולאריים וכך ליהנות מתפוקה רבה של חשמל. על גג קטן, נוכל להתקין כמות מצומצמת של לוחות, מה שיצריך הערכות מיוחדת, תכנון מעמיק וגם התקנה שלוקחת בחשבון את כל האלמנטים הקיימים.
  4. הצללה – לעיתים אלה יהיו בניינים גבוהים שמסתירים את השמש וגורמים להצללה על הגג או חלקים ממנו, לעיתים אלה עצים גדולים קרובים ולעיתים אלמנטים אחרים. כשמתכננים ומתקינים מערכת סולארית על הגג יש לבחון מהם גורמי ההצללה הקיימים בקרבת מקום.
  5. באילו סוגים של לוחות סולאריים משתמשים – בעת התקנת לוחות סולאריים נתקלים בכמה סוגים של לוחות, הנבדלים אלה מאלה ביכולת התפוקה שלהם, בין היתר. כאשר ישנם תנאים אופטימאליים על הגג ניתן להשתמש בסוג אחד, וכאשר התנאים פחות מוצלחים, יתאים סוג אחר.

 

איך שומרים על המערכת הסולארית לאחר התקנתה?

הסתיימה ההתקנה? מצוין. עכשיו חשוב להקפיד לשמור על המערכת כהלכה כדי ליהנות מכל מה שהיא מציעה. ולכן, מומלץ מאד לנקות את הלוחות הסולאריים אחת לכמה חודשים, ולעשות זאת באמצעות ספוג לח או מטלית לחה. לאחר מכן, יש לנגב את הלוחות בעזרת מגב או באמצעות סמרטוט יבש ורך. זוהי הזדמנות מצוינת גם לבדוק שאין מזיקים למיניהם שבנו את ביתם בתעלות והיכן שנמצאים הכבלים וגם לבדוק שאין ברגים רופפים ושכל הקונסטרוקציה חזקה.

יחד עם זאת, יש להקפיד גם לפעול בזהירות ובבטיחות רבה, שכן מדובר במערכות שנמצאות בגובה. יש לוודא שלא דורכים על הקולטים הסולאריים, יש לצעוד בזהירות על הגג ולהקפיד גם שלא להשתמש בחומרי ניקוי חומציים וגם לא במים זורמים.  באשר לממירי המתח – בהם כדאי לטפל אחת לשלושה חודשים. בכל שלושה חודשים מומלץ לבדוק אותם ולוודא שהם נקיים וכך גם סביבתם הקרובה. כל טיפול בהם נעשה על ידי חשמלאי מוסמך בלבד ואסור לבצע אותו באופן עצמאי.

 

מי מציע שירותי התקנת גג סולארי?

התקנת גג סולארי איננה עניין של מה בכל, וכפי שצוין מעלה מצריכה התייחסות ללא מעט נקודות חשובות. מסיבה זו חשוב מאד לפנות אך ורק לחברות עם ניסיון בהתקנת מערכות סולאריות על גגות פרטיים או על גגותיהם של בתי עסק שונים, חברות שתדענה כיצד להתמודד עם האתגר. חברות כאלו מחזיקות בצוותים מיומנים, המגיעים ישירות אל המקום, בוחנים אותו ואת הדרישות המיוחדות שלו ובהתאם מתכננים מערכת שנכונה ומדויק לו. בהמשך, שולחת החברה את צוות ההתקנה לצורך התקנת המערכת עצמה, תוך שימוש בכל הציוד הנדרש והידע המתבקש לטובת העניין. רק כך אפשר ליהנות ממערכת סולארית איכותית, המנצלת את קרני השמש החזקות ומפיקה חשמל עבור הדיירים.

 

כיצד בוחרים חברה המציעה שירותי התקנת מערכות סולאריות

אם אתם זקוקים לשירותי של חברה המציעה שירותי התקנת מערכות סולאריות, מומלץ לכם לבחון את הנקודות הבאות, המבטיחות מענה נכון. ראשית, ההתמחות. אם מדובר בגג של בית פרטי, יש לוודא שפונים לחברה המתמחה בהתקנת מערכות סולאריות על גגות בתים פרטיים. אם מדובר בגג בית עסק, חשוב שהחברה תביא אתה ניסיון גם בתחום זה. שנית, איכות העבודה. ואת זאת תוכלו לדעת, בין היתר, על ידי איסוף מידע וקבלת חוות דעת מלקוחות קודמים. מומלץ מאד לבקש פרטים של לקוחות ושל פרויקטים שביצעה החברה בעבר, על מנת לבחון את מידת שביעות הרצון של אותם לקוחות והתוצאות בשטח.

בנוסף, כדאי גם להתייחס לעניין העלויות. התקנת מערכת סולארית ביתית או מערכת סולארית לעסקים יכולה לעלות לא מעט כסף, כהשקעה ראשונית שכן מדובר במערכות מורכבות ומיוחדות מאד. יחד עם זאת, אם חושבים לטווח הארוך, הרי שההשקעה משתלמת ובהחלט מצדיקה את עצמה. מומלץ שלא להתפשר על דבר וגם אם הדבר כרוך בהוצאה כספית גבוהה.

החלטתם להתקין מערכת סולארית על גג הבית? י.בראל היא המקום הנכון לפנות אליו. י.בראל שנוסדה בשנת 2017 מתמחה הן במכירת והן בהתקנת מערכות סולאריות בדגש על התאמה מלאה לכל הצרכים ועמידה בכל התקנים הנדרשים. לפרטים אודות שירותי ההתקנה וכל פרט אחר, מוזמנים לטלפון 077-442-8038 נשמח לעמוד לרשותכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן